Anne-Babalara Özel Not

aileler neler yapmalı?

Sınava hazırlık döneminde kaygı yaratan nedenlerden bir tanesi belirsizliklerdir. Yani konuların nasıl yetiştirileceği, eksiklerin nasıl tamamlanacağı, nelere öncelik verileceği, yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığı, deneme sınavlarında gösterilen performansın gerçek sınava yansıyacağı gibi sorular sonucunda oluşur. 

Bir başka etken, gencin yada ailesinin sınava ilişkin ürettikleri olumsuz düşüncelerdir. Örneğin sınavdan önce sınavın sonucuna ilişkin olumsuz tahmin yürütmeler veya karşılaşılan herhangi bir güçlükten sonra sınavın başarılı geçmeyeceğine yönelik düşünceler gibi. 


Gene sınavın genç ve ailesi tarafından kişilik ölçümü olarak görülmesi, başkaları ile kıyaslama, sınav iyi geçmezse "başkaları ne düşünür" gibi anlamlar yüklenmesi kaygı yaratan nedenlerden bir kaçıdır. 

Ailelerin çocuklarını teşvik etmek amacıyla kullandığı yöntemler bazen kaygının kaynağını oluşturabilir. Örneğin; sen bu gidişle zor kazanırsın, bizi mahçup etme, bu şansını iyi kullan, bak biz elimizden gelen tüm özveriyi gösteriyoruz gibi ifadeler genci motive etmeyip tüm tersine aşırı kaygı duymasına neden olabilir. 


Peki ne yapmalıyız?  


- Öncelikle çocuğunuz ve siz henüz yapılmamış sınavın sonucuyla değil, gözlerinizi başarıyı arttırmak için bugün ne yapabiliriz. sorusuna çevirin. Önce "GÜNÜ YAKALAYIN" 

- Sınav öncesi koşullar üretmeyin. "Şu kadar net yapmalısın", "Sayısal netlerini hala arttıramadın" gibi konuşmalar sınav sırasında çocuğunuz için bir tehdit haline dönüşebilir. 

- Sevgili veliler kaygı bulaşıcı bir duygudur. Siz veli olarak ne kadar kaygılı iseniz, çocuğunuzda en az o kadar kaygılıdır.Sizin sakin, mantıklı ve olumlu tavırlarınız çocuğunuzun da sakin, mantıklı ve olumlu davranmasına neden olacaktır.  


- Ayrıca belkide sizin kaygı yaratmamak amacıyla sergilediğiniz tutum bu sefer de onda "İşte zaten beni hiç önemsemez aldırmaz düşüncesini" oluşturabilir.
- Çocuğunuzun sizden beklediği tek şey "Biz buradayız. Seni seviyoruz, sorun varsa dinlemeye hazırız, birlikte çözebiliriz" yaklaşımıdır.
- Ona sınavın sonucu ne olursa olsun sizinle olan diyaloğunun değişmeyeceğini anlatın. 
- Rahatlar düşüncesiyle sık sık "Sana güveniyoruz, kazanırsın merak etme" türünden konuşmalar yapmayın. 
- Tam tersine sınav öncesinde kendini nasıl hissedip, değerlendirdiğine yönelik konuşmalar yapın. 
- Çocuğunuza yönelik yapacağınız şeyleri sınav sonucuna endekslemeyin. Örneğin "Şu bölüme gidemezsin, bu şehirde seni okutmam, sadece şu şehirleri yazmalısın" gibi. Unutmayın tercihler sınav sonrası puanlar geldikten sonra yapılacak.
- Çocuğunuzun sizden beklediği tek şey kendisini objektif bir şekilde değerlendirmeniz ve sonuç ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu hissettirmenizdir.
- Birbirinize bağlanmanın AMAÇ, sınavın ise bir ARAÇ olduğunu
Lütfen unutmayın. 

Rehberlik Öğrenme Verimli Çalışma
Aynı konudaki

Diğer Makaleler