Matematik ve Fen Derslerini Çalışırken Dikkat Edilecek Noktalar

sayısal dersleri çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öğrenciler bazen kendilerine zor gelen dersleri çalışmak istemez. O dersleri itici bulur. Özellikle sözel ve eşit ağırlık öğrencileri matematik çalışmamak için ellerinden geleni yaparlar. Oysa sınavda en çok işlerine yarayacak ve öğrenmeleri gereken derslerden biri de matematiktir. 

- Sevgili gençler matematik ve fen derslerini başarmak ve anlamak istiyorsanız öncelikle bu olumsuz tutumu bir yana bırakmanız gerekir. 


- Sayısal dersler kendi içinde basamaklar halindedir. Yani konular birbirini takip eder. Bir alt konuda eksiklik varsa bir sonraki konunun öğrenilmesi güçleşir. 

- Bu yüzden konuların teorik kısımlarını anladıktan sonra öğrendiklerinizi çok soru çözerek pekiştirmelisiniz. 


- Ödev olarak verilen testleri mutlaka çözmelisiniz. Çözemediğiniz soruları öğretmeninize sormalısınız. 


- Zorlandığınız bu derslerde çok zor sorularla uğraşmak yerine önce çözümlü örneklerden başlayabilirsiniz. Zor sorularla uğraşmak çalışmada doğru bir yöntemdir diye birşey yok. Aksine anlaşılması zor, karmaşık sorular size hem vakit kaybettirir, hem canınızı sıkar ve o dersleri çalışmama nedeni olur. 

- Çok zorlandığınız problemler varsa, bu tür problemlerin temel mantığına geri dönün. Demek ki konu eksikliğiniz var. Teorik kısım henüz oturmamış.Tekrar konuya bakarken önceden farkına varmadığınız ayrıntıyı görüp eksiğinizi giderebilirsiniz. 

- Tüm derslerde olduğu gibi sayısal derslerde de bilmediklerimizi öğrenip, öğrendiklerimizi belli aralıklarla tekrar etmemiz gerekir. 


- Soruları okurken önce soruyu anlamanız gerekir. Yanlış soru yapmanın bir nedeni de soruyu yarım ve dikkatsiz okumaktır. Bazı öğrenciler bunu zaman kaybı sanabilir. Oysa yapabileceğiniz basit bir soruyu dikkatsizlikten yanlış yapmakta size puan kazandırmaz. 


- Fen ve Matematik dersleri sınıfta dikkatli dinlenmeli ve gerekli notlar alınmalıdır. Örneğin biyoloji dersinin kendine özgü mantığını kavrayıp bilgileri tamamlamak gerekir. Bu tür dersler çok tekrar ister ve ezbere öğrenilmez. Bu derslerle ilgili bol soru çözülmeli, soru çözülürken de konular arasında bağlantı kurulmalıdır. Soruyu okurken soru kökünü iyi okuyup anlamak gerekir. Soruyu okurken altını çizebilirsiniz. Böylece kesin, olumsuz veya olasılıklı ifadelere daha çok dikkat edersiniz.

Rehberlik Öğrenme Verimli Çalışma
VERİMLİ

Ders Çalışma Teknikleri

Ders Programı Nedir?

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ders Çalışmayı Etkileyen Tuzaklar

Ders çalışmayı etkileyen tuzaklar nelerdir?

Edindiğimiz Bilgileri Uzun Süreli Hafızaya Nasıl Aktarırız?

Öğrenilen bilgiler tekrar edilmediği zaman unutulur. Bilginin uzun süreli hafızaya geçmesi düzenli tekrarların yapılmasıyla sağlanabilir.