Ders Programı Nedir?

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Programlı bir çalışmanın temelinde yatan en önemli unsur zaman denetimidir. Zamanı planlayarak geleceğimizi bugüne taşıyabiliriz. Her öğrenci için bir gün 24 saat bir hafta 7 gündür. Önemli olan bu zamanı saptadığımız hedefler ve öncelikler doğrultusunda kullanmamızdır. 

- Belirlediğimiz amaçlara ulaşabilmemiz için günlük faaliyetlerimizi öncelik sırasına koymamız gerekir. Planlarımızı yapıp, hedeflerimizi belirledikten sonra bizi hedefimize ulaştıracak olan çalışma programını hazırlayabiliriz. 


- Çalışma planını günlük ya da haftalık olarak yapmak gerekir. Günlük çalışma planı o güne özgü ve kısa amaçlı bir düzenlemeyi gerektirir. Eğer haftalık çalışma planı gerçekçi ve biraz esnek uygulanabilirse en uygunudur. 

Ders çalışma programı hazırlarken ; 


- Birinci aşama her dersten çalışmanız gereken konuları saptamaktır. 


- İkinci aşama çalışmak gereken dersleri ve konuları haftanın günlerine bölerek yerleştirmektir. Bu arada yapmak istediğiniz sosyal faaliyetlere de zaman ayırabilirsiniz.


- Üçüncü aşama okuldan (dershaneden) geliş saatiyle uykuya yatış saati arasında kalan çalışma süresini hesaplamaktır. Örneğin 12:30'da okuldan ya da dershaneden çıkıp saat 23:00'te yatan bir öğrenci ,yemek- dinlenme-günlük aktivitelerden kalan saatlerini çalışmaya ayırmalıdır. Önceliğin ders çalışmaya verilmesi sosyal faaliyetleri de ödül olarak almak en uygun olanıdır.

 


- Programa çalışma saatlerini yerleştirirken sadece çalışma, okuma ve ödev yazmak yerine ayrıntılı olarak hangi dersin çalışılacağını da yazmak yolunuzu kısaltır. 
- Haftalık plan hazırlanırken bir önceki haftanın planı gözden geçirmek ve derslerle ilgili aksayan çalışmaları yeni plana yerleştirmek gerekir.

En Verimli Çalışma Saatleri 
Öğleden önce : 8:00-12:00, 
Öğleden sonra : 16:00-18:00, 
Akşam : 19:00-22:00 - Gece geç saatlere kadar çalışmak ve uykusuz kalmak sınava hazırlanmak için güvenilir bir yol değildir.


- Bir gün çalışmamakla bir şey olmaz demeyin. Unutmayın erteleme ertelemeyi doğurur.

ÖZELLİKLE, 

ÇALIŞMADAN DA BAŞARILI OLURUM diye aşırı güven ile hava atmayı birbirine karıştırmayın. Sınavda bu soru çıkmaz diye düşünmeyin.

Rehberlik Öğrenme Verimli Çalışma
VERİMLİ

Ders Çalışma Teknikleri

Ders Programı Nedir?

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ders Çalışmayı Etkileyen Tuzaklar

Ders çalışmayı etkileyen tuzaklar nelerdir?

Edindiğimiz Bilgileri Uzun Süreli Hafızaya Nasıl Aktarırız?

Öğrenilen bilgiler tekrar edilmediği zaman unutulur. Bilginin uzun süreli hafızaya geçmesi düzenli tekrarların yapılmasıyla sağlanabilir.

Bültenimize Üye Olun

EĞİTİM konusundaki gelişmeleri derlediğimiz haftalık bültenimize ücretsiz üye olun, Eğitim konusundaki gelişmeleri yakından takip edin. Bültenimizden dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.